Únor 2024


Muzeum MHD, Praha

Neděle 04.02.2024

Konečně! Konečně jsem se dočkala… a teď nemyslím to, že po hooodně dlouhé době zase píšu reportáž, ale to, že se uskutečnil náš speciální výlet do Prahy. Už loni na podzim jsme to naplánovali…, původně na sobotu 2.12.2023. Ale asi týden předtím se projevily nepříznivé sněhové a ledové podmínky na silnicích. A přesně v tu očekávanou sobotu nastala sněhová kalamita. Už od pátku sněžilo, celou noc a pak i celý den. Praha se ocitla pod přívaly sněhu, a rozhodně ho bylo víc než 4 cm. Výjezd jsme zrušili a náhradní termín byl stanoven až po novém roce.
Tak teď je to tady. Pozval nás totiž ráček-tramvajáček… nejdřív na oběd a pak do muzea městské hromadné dopravy, kde si prohlédneme staré tramvaje.
Muzeum se nachází v historické budově tramvajové vozovny ve Střešovicích. Část vozovny stále slouží k původním účelům – odsud totiž vyjíždí sezónní a víkendové výletní soupravy. Ve zbývající části bylo v roce 1993 zřízeno muzeum.

Kromě několika desítek vozidel hromadné dopravy (trolejbusů, ale především tramvají) tu jsou k vidění fotografie, různé dokumenty, jízdenky a další dobové předměty. V závěrečné části prohlídkové trasy jsou umístěny informace o budování pražského metra.
Už od vchodu zahlédneme prvopočátky hromadné dopravy – letní otevřený vůz tažený párem koní. Koněspřežné tramvaje začaly vyjíždět na pravidelnou trasu v roce 1875, tento rok se proto považuje za počátek provozu pražské MHD. O elektrifikaci dopravy se zasloužil František Křižík – první česká elektrická tramvaj byla zprovozněna v roce 1891.

Všímavý návštěvník zaregistruje hned po vstupu do prostor muzea nezaměnitelnou vůni, která patři k místu i vystaveným strojům. Zajímavé optické vjemy tak dokresluje vůně starých časů.