Leden 2018


Ohňostroj v Turnově

Pondělí 01.01.2018

Novoroční ohňostroj v Turnově začíná v 17:00, odjíždíme kolem čtvrté, tentokrát jen ve třech. V rámci změny jsme si letos vybrali jiné stanoviště. Auto necháme u Střelnice, projdeme přes náměstí a Jiráskovou ulicí až k vodní elektrárně. Ohňostroj se odpaluje Na Lukách; zůstaneme jen kousek od cesty, pěkně u sloupu, abych neměla dráty elektrického vedení v zorném poli objektivu. Medvěd s tučňákem mi pomáhají usadit stativ a v rozměklém terénu ho nastavit tak, aby byl foťák pokud možno vodorovně.
Pozorujeme, jak se pomalu stmívá, a jak se k nebi vznáší světýlka lampiónů vypouštěných z parkoviště. Ještě před setměním se objevují členové ostrahy a zajišťují okolí odpaliště. Jeden z hasičů nás po nějaké době vykazuje až za sloup; znovu usadíme stativ a nastavíme foťák. Těsně před začátkem ohňostroje jsme vykázáni (týmž hasičem) podruhé, tentokrát až na cestu; na vyrovnání stativu už není čas, fotky jsou nakřivo, na většině z nich jsou vidět dráty i perspektivou pokřivený sloup, a v zorném poli je i hasič :-(.
Ohňostroj byl ale úžasný, z jiného úhlu pohledu se zdál být zase jiný. Pyrotechnické efekty jsme měli letos blíž, skoro nad hlavou. Pro focení to sice není nejlepší, ale zážitek je to skvělý.Liberec, výstava v OC NISA

Úterý 16.01.2018

Máme naplánovanou cestu do Liberce; potřebujeme vyzvednout objednaný dárek… Termín je stanoven na úterý odpoledne.
Ráno se probouzíme do bílého dne a celý den hustě sněží… Taková menší sněhová kalamita. Odpoledne se při odjezdu z Boleslavi probíjíme dopravním kolapsem a v Liberci nás čeká pořádná chumelenice.
Dárek máme, zařídíme ještě jednu krátkou zastávku a třetí dnešní zastavení je v obchodním centru Nisa. Balonáři tu totiž vystavují fotky známých míst Českého ráje pořízené z koše balónu. Společnost BAART připravuje výstavu z cyklu „Okem ptáka“ každoročně; je to putovní výstava a lze ji spatřit v různých místech Libereckého kraje. Tady v Nise je vedle úžasných fotek umístěný i skutečný balón. K prohlédnutí je ale jen koš balónu, obal je složený v převozním vaku.

Rozsahem nevelká výstava snadno dokáže zlákat návštěvníky na cestu netradičním dopravním prostředkem za poznáváním krásných míst. Pak už stačí mít jen trochu štěstí a některé z míst uvidíte na vlastní oči a třeba i stejně krásné jako tady na fotkách.