Prosinec 2018


Vánoční trhy v Heřmanicích

Sobota 15.12.2018

Od kolegy v práci mám tip na zajímavou adventní akci. Sklárna Spider Glass v Heřmanicích pořádá tradiční sklářské trhy; akce probíhá po první tři adventní soboty. Trhy jsou pořádány přímo v prostorách sklárny a je možné tu zakoupit nejen výrobky ze skla, ale i další produkty (třeba včelí med nebo perníčky).
Heřmanice patří k těsnému podhůří Jizerských hor, a tak není divu, že tu na zemi i na stromech leží slušná vrstva sněhu, která nějak automaticky navozuje tu správnou předvánoční atmosféru. Malá rodinná sklárna se specializuje na výrobu dekorativního skla a skleněných šperků. Vystavené šperky vidíme už v prvních vitrínách hned po vstupu do sklárny.

Ve výrobních prostorách sklárny jsou vystaveny předměty ze skla vyrobené originální technologií. Jsou to jakési skleněné pláty tvarované do podoby misek, váz a dalších užitných nebo ozdobných předmětů. Velmi zajímavé je barevné provedení – vedle sebe tu můžeme vidět sady výrobků v různých pastelových barvách.

Koho by snad unavilo obhlížení té skleněné krásy a procházení od jednoho prodejního místa k druhému, může se na chvíli zastavit ve velké výrobní dílně, koupit si něco z nabízeného občerstvení, posadit se a zaposlouchat do hudebního programu. Právě tu čtyři děvčata v dobovém oblečení hrají na flétny. Oproti ostatním místnostem je tu alespoň mírně teplo. Hned za dveřmi je totiž zdroj tepla – zajímavá kamna, ve kterých se topí dřevem. V jejich blízkosti se na chvilku ohřejeme a můžeme pokračovat.

Další zastávkou je ukázka ručního tvarování skla. Tvárná skleněná hmota dostává nad plynovým kahanem podobu zvířátka, vločky nebo zajímavě duhového poháru.
Ale ještě nás čeká první patro; v jedné z místností je k vidění tradiční betlém. Jeho rozsah je úctyhodný! Figurky představují výjevy z běžného života obyčejných lidí… Je tu kovář, švadlena, pradlena i včelař; ze zvířat kráva, koně a velbloudi…

V dalších podkrovních prostorách je vzorkovna výrobků. Hezky naaranžované a barevně ladící skupinky dekorativního a účelového skla, ve vitrínách drobné šperky. I na chodbách a schodišti jsou ukázky výrobků; prostě sklo na každém kroku.

Pod pojmem prohlídka sklárny jsem si představovala alespoň nahlédnutí do prostor s fungující výrobou. Prostory jsme viděli, ale bez výroby. Myslím, že by bylo zajímavé porovnat, jak to tu vypadá při plném výrobním provozu. Připisuju si to jako další položku na seznam turistických míst k navštívení.


Betlémy v OC Nisa

Sobota 15.12.2018

Cestou ze sklářských trhů se zastavíme na okraji Liberce v obchodním centru Nisa. Nečekaně tu objevujeme malou výstavu betlémů. Vystavené modely vyrobil a zapůjčil pan Zdeněk Mráz z Lišova u Českých Budějovic.

Výstava je doplněna naučnými tabulemi s informacemi o našich nejznámějších betlémech jako je Proboštův betlém v Třebechovicích, Frýdlantský betlém, Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci či karlštejnský Královský betlém. Za shlédnutí by určitě stála i Betlémská cesta v Třešti, příbramské betlémy i betlém v Ústí nad Orlicí.Adventní koncert v Jenišovicích

Neděle 16.12.2018

Letos připadl termín adventního koncertu v kostele sv. Jiří na neděli. Měníme plán a do Jenišovic tedy jedeme v neděli. Navečer, vybavené teplým oblečením a obutím a též kapesním ohřívačem, vyrážíme s beruškou za svátečními zážitky. Musíme opatrně: malá vrstva sněhu, která tu na zemi leží, je na cestách pěkně uježděná a kluzká. Naštěstí moc nemrzne, je kolem nuly, takže v kostele je celkem přijatelně. Podle očekávání se tu sešla spousta lidí. Není divu, zažít kouzelnou předvánoční atmosféru opravdu stojí za to.

Turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna opět nezklamal. Byla to nádhera… a navíc: nový výběr skladeb, nové tváře, nové hlasy. Jednoznačně špičkový zážitek!