Červen 2017


Hasičské odpoledne

Sobota 24.06.2017

V úterý nastalo léto a počasí tomu přesně odpovídá. Teploty se šplhají ke třicítce, občas se přežene přeháňka s bouřkou a zase je slunečno. Dnes to ale na žádnou bouřku nevypadá; od rána se po modré obloze prohání jen pár mráčků-beránků.
Sbor dobrovolných hasičů v Jenišovicích slaví letos 140 let od svého založení; sobotní odpoledne je v areálu místního koupaliště vyhrazeno oslavám. Tuhle akci si nemůžeme nechat ujít! K vidění je technika, kterou hasiči (místní i z blízkého okolí) používají.

V hasičské zbrojnici je ukázka zásahového vybavení, jsou tu k nahlédnutí písemné dokumenty a na obrazovce běží video. Na čestném místě je vystavena přenosná motorová stříkačka z roku 1931. Tenhle nablýskaný veterán je chloubou hasičského sboru a pokud se právě neúčastní nějaké výstavy, je umístěn v Hasičském muzeu v Chrastavě. V pavilónu hraje dechová hudba Broďanka jednu lidovku za druhou. Návštěvníci mohou poslouchat, posedět i občerstvit se. Mládež si mezitím užívá vodních radovánek v koupališti (ona je to vlastně požární nádrž, ale nevadí, voda je tu průzračně čistá).

Na programu je i ukázka požárního útoku dětí a předvedení výcviku psů z kynologického svazu ZKO Jenišovice. Pejskové jsou úžasní: i v tom vedru, které tu panuje, se snaží plnit zadané úkoly s nejvyšším nasazením a s hravostí.

Původně jsem si myslela, že jenom obhlídneme vystavenou techniku a hned zase půjdeme, ale v příjemném prostředí jsme se zdrželi, poseděli jsme, popovídali (i pivo jsme s beruškou dostaly). Vydrželi jsme až do vystoupení turnovských hasičů, kteří předvedli ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla. Svoje poslední vystoupení tu měl nepojízdný favorit… Záchranáři vše zvládli na výbornou, během dvanácti minut byla figurantka bezpečně vyproštěna a z vozidla zůstalo torzo, které se rázem ocitlo ve středu pozornosti zvídavých diváků.

Byl to krásný den a ve stejném duchu se ponese i zítřek…
V tuhle roční dobu jsou noci tak krátké, že se mi někdy podaří jít spát až se svítáním. Tentokrát to ale bude jinak. Musím do pelíšku včas, protože vstávat budeme dřív, než vyjde slunce. Poletím znovu balónem. Vím to od dnešního rána a čím víc se blíží večer, tím víc se těším.Přelet nad Troskami

Neděle 25.06.2017

Turistická sezóna je v plném proudu, dlouho očekávaný okamžik je najednou tady: znovu poletím!
Vstáváme ve čtyři, po půl páté jsme v Sedmihorkách. Během pár minut jsou všichni zúčastnění na místě: balonáři i dnešní pasažéři. Probíhá organizační doladění letu. Startovat budou dva balóny najednou; barevný Magic a spolu s ním letošní nový přírůstek: balón, který spatřil světlo světa v Brně, vypadá podobně jako Artaban, ale ze zářivě bílého obalu svítí silueta hradu Trosky. Balón nese označení Český ráj a jeho volací jméno je Popelka… S ním poletím, a je to pro mě dnes poprvé; i pilot bude jiný. Navíc to bude taková dámská jízda: pasažéry v tomhle koši dnes tvoří samé ženy.

Startovat budeme na louce u Malechovic (nedaleko Libošovic). Při přesunu autem na určené místo jsem neodolala a za jízdy vyfotila Trosky ve zlaté záři vycházejícího slunce. To jsem ještě netušila, že je to příslib, nebo spíš předzvěst „troskového“ okouzlení.
Práce při sestavování balónů probíhají téměř současně. Obal balónu je naplněn vzduchem, stačí ho chvíli ohřát a bublina se ladně zvedá ze země. Překvapilo mě, jak to šlo rychle. Dokonce tak, že jsem se nestačila vzdálit dostatečně daleko, abych vyfotila celý balón. Rychle nastupujeme a bez dalšího zdržování startujeme… téměř kolmo vzhůru.

Výlet balónem patří k těm výletům, které se nedají předem do puntíku naplánovat; místo startu závisí na směru větru a místo přistání ještě na dalších faktorech. Jsme ve vzduchu a nevíme, kam přistaneme… ale žádný strach, o tohle se postará pilot, my pasažéři vstřebáváme nevšední pocity a necháme se unášet. Třeba pohledem na krásnou krajinu, která připomíná pozemský ráj, nebo kouzlem měkkých stínů ranního slunce, nebo sledováním známých míst z nezvyklých úhlů. Vidím Vyskeř s kapličkou na vrcholu, o něco víc vlevo, až na obzoru sotva rozeznávám jako barevná zrnka máku účastníky Bělského balónového hemžení; pod námi zase rybníky Podtroseckých údolí.

Najednou se před námi objevuje temná silueta hradu Trosky; proti slunci vypadá skoro až hrozivě. Ještě stačím na západní straně zaregistrovat rybník Věžák a jeho skály vystupující z hladiny vody. Trosky se blíží víc a víc a už jsou skoro pod námi.

Zřetelně rozeznávám schodiště na první věži, na Babě, vidím nádvoří… a hezky zblízka. Areál hradu je jak domeček pro panenky. Paráda! Tohle jsem si už dlouho přála a teď se mi ten sen plní. Stačí, aby foukalo ze správného směru, a je to docela snadné :-).
Na vyšší z věží, na Panně, se úplně nahoře leskne vnitřní zastřešení. Věž je úzká, kopíruje tvar sopečného výčnělku. Při porovnání s ostatními částmi hradu je její výška úctyhodná. Na pár okamžiků mám v hledáčku obě věže najednou: symbol Českého ráje z ptačí perspektivy, téměř na dosah. A je to pohled z říše snů!

Trosky se neúprosně vzdalují, ale ještě dlouhou dobu sledujeme jejich siluetu doplněnou o přítomnost druhého balónu; vlastně tam jsou balóny dva. Původně to měl být fotograficky nevýrazný let v nižší výšce, a najednou je z toho špičkový zážitek!
Každý let trvá zhruba hodinu a podle pravidla, že s krásnými zážitky čas utíká dvojnásob rychle, než se nadějeme, je čas na přistání. Pilot vybral skvělé místo: velkou posekanou louku. Při zemi je ale téměř bezvětří, a tak není úplně snadné dostat se na tu správnou stranu elektrického ohradníku. Na druhý pokus se to podařilo; rychle klesáme a následuje hladké přistání. Opodál pasoucí se skot si nás pak přišel zvědavě prohlédnout. Na stejné louce, jen o pár metrů dál, přistává i Magic.

Teď už jen složit balón, pokřtít nové vzduchoplavce, předat křestní listy a je čas i na zvídavé dotazy. Hodně zajímavé mi přišlo přirovnání, jaký objem má obal balónu: 4 tisíce metrů krychlových, což je například 8 miliónů piv. Tohle si představit nedokážu, ale pamatovat si to budu.

Chcete vědět víc? Zařiďte si výlet balónem a nechte se unést.
Záznam z dnešního letu najdete na videu.