Březen 2020

Březen nasadil celkem přijatelné teploty, ale slibované brzké jaro se jaksi nekoná. Možná je teplo, ale pořád prší a taky fouká studený vítr; sluníčko jsme už dlouho neviděli. Těšíme se, až se změní tohle vrtkavé počasí, že konečně přijde to opravdické teplé jaro. Už jen pár dnů a bude tady.
To jsme ale netušili, že místo jara k nám dorazí něco úplně jiného…Praha, letiště Ruzyně

Neděle 08.03.2020

Obchodní cesta nás zavedla do Prahy a při té příležitosti se zastavíme na chvíli na ruzyňském letišti. Máme v plánu větší výlet spojený s focením přistávajících a vzlétajících letadel, tak to teď chceme vyzkoušet tak trochu nanečisto a zjistit, odkud se vlastně dají letadla fotit.
Našli jsme místo, kam se dá pohodlně dojet autem; u letištního plotu je vyvýšená vyhlídková plošina, takže rozhled na letištní dráhu je dostatečný. Jenom to bude chtít větší objektiv.
Pár letadel jsme viděli vzlétnout a nakonec i jedno přistálo, ale vzhledem k tomu, že fouká hodně studený vítr, dlouho se tu nezdržujeme. Úkol je splněn: místo máme vytipované, teď už bude stačit v příhodný čas celou akci naplánovat.Pondělí 16.03.2020

Týden od našeho minulého výletu je všechno jinak: už od středy 11.3. vláda uzavřela školy a zakázala akce nad sto lidí… žádný ples, žádné kino, žádná kulturní akce. V noci na pondělí 16.3. je vyhlášen nouzový stav a zákaz volného pohybu osob; povoleny jsou jen cesty do práce, na nákup potravin, nebo k lékaři. Zákeřný virus se šíří Evropou a nejlepší obranou je mít tolik rozumu a pokory, aby člověk zůstal doma a nevystavoval se zbytečným rizikům. Tenhle víkend, jako na potvoru, bylo po oba dny úplně jasno a bezkonkurenčně modro. A stejné je to pak celý následující týden. Taková první ukázková vlna jara.
Je doporučeno, aby, kdo může, pracoval z domova. V pondělí dopoledne se v práci sbalíme a je to dost zvláštní pocit, jet takhle za poledne domů, navíc s vědomím, že nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Práce mám v zásobě víc než dost, možná bude čas dořešit i nějaké restíky, které na mě v počítači čekají; zato s výlety to vypadá velmi nejistě.Úterý 31.03.2020

Samotný konec března přinesl citelné ochlazení, dokonce spadlo i pár sněhových vloček. Poslední březnový den jsou asi jen dva stupně nad nulou a v noci pak klesla teplota na -7 stupňů. Přesto se nezadržitelné hlásí jaro.
Koronavirová pandemie ochromila celý svět. Mám výhodu, že můžu pracovat z domova, a rozhodně nemám přebytek volného času jako spousta lidí, kteří do práce nemůžou. Jenom si připadám jako kočka v kleci. O příchodu jara se můžu přesvědčovat jen pohledem z okna. I když se zdá, že se toho zatím moc neděje, některé změny přece jen vidět jsou.

Sněženky jsou dávno odkvetlé a ve vzduchu je zase cítit ta neopakovatelná vůně. Chtěla bych, aby bylo venku hodně ošklivo, a to není, tak aspoň co největší zima, aby mi nebylo líto, že nemůžu ven :-).