Červen 2008
Letecký den MB

Sobota 21.06.2008

Na letišti v Mladé Boleslavi se konal letecký dobový den, již 7. ročník. Ani letos jsme si ho nenechali ujít. K vidění byla historická letadla, ale i auta, traktory, historická hasičská a vojenská technika. Nejvíc bylo ale přece jen letadel. Odpoledne jsme si mohli prohlédnout stojící letadla připravená na své vystoupení – modely od počátku rozvoje letectví až do současnosti.

Speciálně pro jednoho mého příznivce z Turnova, který má rád letadla a zvlášť vojenská a bojová, zařazuji následující fotky:

Po rozlehlé travnaté ploše jsme se pak přemístili k rozjezdové dráze a čekali na zahájení hlavní letecké show. Akce začala v 16:00 a pořád bylo na co se dívat; zážitky ještě umocňovala hudba podkreslující dění ve vzduchu.
Na samém začátku se představily tři stíhačky Gripen. Byla to ohlušující a úchvatná podívaná!

Moc se mi líbila akrobatická sestava větroně Blaník, který pilotoval Miloš Ramert. Jeho jméno si pamatuji už od loňského leteckého dne a letos opět nezklamal.

Naprosto skvělé bylo vystoupení skupiny Red Bull. I počasí si dalo říct a během jejich vystoupení zcela zmizely skoro všechny mraky. Na blankytně modré obloze předváděla čtveřice sportovních letadel neuvěřitelné věci :-).

Ještě pár vzdušných vystoupení a leteckých přeletů...

Během odpoledne jsme dvakrát mohli sledovat parašutisty, jak s neomylnou přesností přistávali na určené ploše. Po skončení show byl plánován vzlet horkovzdušných balónů. Nechtěla jsem si to nechat ujít, ale když se dlouho nic nedělo (jenom najela auta s balóny na přívěsech na docela vzdálenou plochu a ještě je ani nezačali vybalovat), nakonec jsme to vzdali. Balóny snad uvidíme někdy příště nebo na nějaké jiné akci, ale i tak – letecký den byl úžasný a přispělo k tomu i vydařené počasí; příští rok jedeme znovu!