Červen 2018


Od Trosek přes Hrubou Skálu

Neděle 17.06.2018

Týden nabitý akcemi je zakončen tím nejlepším možným způsobem; hezky z nadhledu, přesněji řečeno z koše balónu.
Je druhá polovina června, v těchto dnech je noc nejkratší; slunce vstává velmi brzy, a tak i my musíme vstávat už před čtvrtou. Ve 4:45 je sraz v Sedmihorkách.
Už už to vypadalo, že bude let zrušen, protože nefouká; vypuštěný cvičný balónek pak ale v určité výšce nabral směr a nechal se unášet vzdušnými proudy. Jako optimální místo startu je určena Palda, místo jen kousíček od Rovenska. Je to krásná prostorná louka; za hradbou lesů se nenápadně rýsuje silueta Trosek.

Během necelé půlhodiny je balón připravený k letu. Startujeme s prvními slunečními paprsky, které se přes kopec prodírají na louku. Balón pomalu stoupá a na opačné straně, ve směru po slunci, se otevírá pohled na majestátní zříceninu hradu Trosky. Dva čedičové suky pozlacené vycházejícím sluncem vypadají úchvatně.

Neméně úžasná je i malebná krajina pod námi. V dálce pozorujeme barevné body dalších balónů. Letí stejným směrem a po nějaké době se opticky řadí do jedné přímky. Náš pilot záměrně letí v malé výšce (nějakých 100 metrů nad zemí) se snahou přiblížit se k Troskám, ale skoro vůbec nefouká; přibližujeme se jen velmi pomalu. Zato máme dostatek času obdivovat tu nádheru kolem sebe a pod sebou… Připadáme si doopravdy jako v ráji.

Blíž k Troskám už to zřejmě nepůjde, vystoupáme o něco málo výš a zamíříme směrem k Hrubé Skále. Panoramatický pohled na vzdalující se Trosky obklopené soustavou rybníků patří k vysoce neobyčejným zážitkům. Je ale načase dívat se dopředu: už zdálky je vidět zámek zasazený mezi věžemi skalního města. Balón tiše pluje směrem přímo k zámku. Během několika okamžiků přelétneme v nízké výšce nad nádvořím, hezky v detailu si prohlédneme věž a průčelí zámku, a pak už budovy pomalu splývají s okolními lesy. Přelet vyšel naprosto dokonale!

Pod námi jsou skupiny skal a celých bloků Hruboskalského skalního města. Na dohled máme i budovy hradu Valdštejn a ještě dál leží Turnov. Nese nás to k Jizeře, směrem na Přepeře. Přistávat budeme na louce u Modřišic, u jednoho z nových domů. Jako nejlepší varianta pro přistání se jeví travnatá plocha u domu. Pomalu klesáme a pilot neomylně směruje koš balónu na vybrané místo. Ve dveřích domu stojí mladá paní s dítětem v náručí, odpovídá na pozdrav a zve nás na kafe :-).

O pár okamžiků později hladce přistáváme v malém oploceném prostoru. Teď už je snadné trochu přitopit a za pomoci zdatných pasažérů přendat koš přes drátěný plot. Na balón se zblízka přišel podívat i jeden místní člověk (pravděpodobně majitel pozemku) s malou dcerou. Holčička si prohlédla koš; až trochu povyroste, aby viděla přes okraj, může letět taky. Pilot mezitím s doprovodem a za pomoci dnešních pasažérů skládá obal balónu a pak znovu vypráví kouzelný příběh o začátcích balónového létání. Na závěr samozřejmě přijde i křest nových vzduchoplavců.

Na to, jak to na začátku vypadalo z důvodu bezvětří zcela beznadějně, jsme uletěli neuvěřitelně dlouhou trasu (14 kilometrů) a shlédli ta nejznámější místa Českého ráje: Trosky, Hrubou Skálu a Hruboskalské skalní město. Líp by se to snad ani naplánovat nedalo!
Pro zájemce připojuji i video z dnešního letu.