Červenec 2017


Paličník

Středa 05.07.2017

Červencové sváteční dny jsou jako stvořené k výletům. Podle předpovědi bude počasí dost nestálé, proto místo několikadenního výletu do vzdálených destinací zvolíme raději samostatné jednodenní výlety. Na první svátek vybíráme jeden ze tří tipů: Pustý zámek, Paličník nebo Kočičí skály. Odjíždíme po obědě a cestou zjišťuju, že vlastně nevím, kam jedeme. Super, je to tajný výlet!
Celkem brzy jsem ale odhalila, že dnešním cílem budou Jizerské hory a skála Paličník.
Při odjezdu bylo u nás modré nebe plné slunce, tady v Jizerských horách je zataženo a se stoupající nadmořskou výškou klesá teplota; až na necelých 16 stupňů. Po příjezdu k Brádlerově boudě začíná drobně pršet. Počkáme pět minut, pršet přestalo, můžeme vyrazit.

K vyhlídce Paličník vede žlutá turistická trasa. Cesta kopíruje směr toku Hájeného potoka. Celkem nenápadný potůček tvoří v kamenitém terénu menší a zajímavé vodopády. Jeden z nich má jméno stejné jako celý potok: Hájený.

Poslední úsek cesty vede po schodech a pak kamenitou pěšinou v lese. Na několika místech už pomalu dozrávají borůvky.
Na konci odbočky k vyhlídce stojí samostatné skalisko: Paličník. Kdo zdolá výstup po kovovém žebříku, může se z vyhlídkové plošiny kochat dalekým výhledem. Mohutná puklina rozděluje skálu na dvě části, které jsou propojené lávkou. Na jedné z plošin se tyčí dřevěný kříž.

Pod námi, v údolí říčky Smědé, leží vesnička Bílý Potok (odkud jsme dnes vyšli) a o něco dál město Hejnice. Na obzoru rozlišujeme Frýdlantské cimbuří a téměř na protější straně sotva viditelnou rozhlednu Smrk. Temné mraky se postupně stahují a těžknou; dlouho se nezdržujeme a vydáme se stejnou cestou zpátky k autu.

Nevěřila bych, že tenhle výlet zvládneme, aniž bychom zmokli, ale stalo se: déšť nás pro tentokrát minul a cestou autem se dokonce na chvíli ukázalo i sluníčko - třeba nad vodní nádrží Souš.