Červen 2012
Letecký den Mladá Boleslav

Sobota 16.06.2012

Po několika týdnech chladného počasí a deště přišlo léto – s jednodenním předstihem před akcí, na kterou se příznivci letadel těšili dva roky. Líp by se to naplánovat nedalo.
Na letiště jedeme autem; tentokrát jsme plně vytíženi. Hlavní program začíná v 15:00, máme čas prohlédnout si všechna stojící letadla. Většina jich ale přiletí až v průběhu odpoledne.

Leteckou šou už tradičně zahájily stíhačky Grippen; škoda, že na boleslavském nebi uskutečnily jen dva přelety.
Pak už jsme si mohli užívat slunečného odpoledne a přehlídky leteckých výkonů. A že bylo na co se dívat – posuďte sami:

Historický letoun Junkers vysadil skupinu parašutistů; ve scénce pak stíhací letoun Mustang předvedl, jak hravě donutí junkerse přistát.

Podobná scénka, jenom s jinými aktéry: na pomalý americký bombardér Avenger útočí rychlé a obratné japonské zero. Avenger pak předvedl sklopení křídel používané pro úsporu místa na letadlových lodích.

Pestrá byla i další letecká vystoupení.

Opět zazářila skupina Flying Bulls – světová špička na akrobatických strojích Zlín Z50. Některé triky předvádějí jako jediní na světě.

Ještě další vzdušné vystoupení a nezbytná ukázka bitvy z první světové války.

Vrcholem leteckého dne bylo vystoupení našeho v současnosti nejlepšího akrobatického pilota. Martin Šonka je první český reprezentant v závodech Red Bull Air Race (to je taková vzdušná Formule 1), letecký akrobat a armádní pilot.
Dnes krátce po poledni byl k vidění v televizi v přímém přenosu – účastnil se totiž závodu v akrobatickém létání v Praze v Letňanech; závod vyhrál a přilétl sem, do Mladé Boleslavi, a předváděl tu neskutečné kousky...

Symbolickou tečkou byl přelet dvou historických letadel; jedním bylo letadlo Grade z roku 1909, tím druhým replika letadla Metoděje Vlacha z roku 1912. To už byl definitivní závěr letošního dobového leteckého dne. Počasí vyšlo dokonale, dokonce ani hrozivě vpadající kupící se mraky nepřinesly obávanou dešťovou přeháňku.
Nezbývá nic jiného, než těšit se na příští letecký den.