Únor 2020


Příhrazské skály

Neděle 16.02.2020

Zima letos nebyla a vypadá to, že už ani nebude. Meteorologové totiž slibují, že jaro přijde velmi brzy. Je polovina února a včerejší slunečný den nás nalákal k nedělnímu výletu. Celé dopoledne svítí slunce, teplota se vyšplhala k báječným deseti stupňům, ale sotva se po obědě vypravíme ven, nebe se zatáhlo a dokonce spadlo pár kapek; i tak to ale nevzdáme. Než dojedeme na Krásnou vyhlídku, už neprší. Auto necháme nedaleko restaurace a po červené Zlaté stezce Českého ráje se vydáme směrem ke Studenému průchodu. Zhruba ve třetině cesty uhýbáme doprava na již neznačenou cestu, která vede po vrcholech skal.

Na několika vyhlídkách se dá dostat až k samému okraji skály; pod námi prudký sráz a před námi parádní výhled do kraje. Jen kdyby nebylo té zatažené a šedivé oblohy! Vidíme Bezděz, Ralsko, Ještěd i zasněžené vrcholy Krkonoš. Nepřehlédnutelná je dominanta kraje – rybník Žabakor s charakteristickým ostrůvkem uprostřed vodní plochy.

Na mnoha místech vystupují z terénu celé skalní bloky členěné mohutnými rozsedlinami. V místě bývalého křížení cest jsou zajímavé schody vytesané do pískovce; jsou zaváté listím i časem.

Zpátky na červenou se napojujeme jen kousek od Studeného průchodu a po červené se vracíme ke Krásné vyhlídce. Stihli jsme to právě včas: při odjezdu začíná znovu drobně pršet.Sobota 29.02.2020

Jaro prý vzalo zpátečku a v samotném závěru února napadnul sníh; sice jen malá vrstva, ale první rozkvetlé květinky sotva drží své hlavičky pod vrstvou toho bílého nadělení. Celá ta nádhera trvá jen pár hodin – do večera všechen sníh roztál.