Prosinec 2016


Předvánoční Praha

Sobota 10.12.2016

Adventní počasí je relativně stálé, jeden den dokonce mírně sněžilo, teploty se drží kolem nuly. Jenom teď o víkendu se má oteplit. Na neděli je už hlášený déšť, ale v sobotu by se mělo ukázat slunce.
Zatím to nijak slavně nevypadá, je spíš pozataženo a celkem mlhavo. V půl čtvrté přesto odjíždíme na podvečerní procházku předvánoční Prahou. Už od Boleslavi je mlha tatam a na modré obloze se sdružují mraky, krásně osvětlené zapadajícím sluncem. Je to úžasná podívaná; nebe před námi je zaplavené rozbouřeným rudým mořem, stejně tak je reálná představa, že od obzoru pokračuje krajina dál, táhlé stráně zakončené horami v dálce. Vrcholy hor přecházejí do husté změti zlatého dýmu.

S příjezdem do hlavního města obloha temní a po několika odbočkách (na nájezdech a sjezdech silnic) nad Prahou visí jen kučeravé šedé mraky. Parkujeme nedaleko Hlavního nádraží, u Riegrových sadů; během chvíle dojdeme na Václavské náměstí. Všude je obrovské množství lidí; nápad vyrazit ven nasávat vánoční atmosféru měli zřejmě i ostatní, ne jenom my. Máme s sebou i tučňáka, ale teď už se nemusíme bát, že by se ztratil, spíš hrozí, že se ztratím já. Stačí chvilka nepozornosti, podívat se do foťáku, a obklopí mě davy lidí. Naštěstí mě hlídají dva :-).

Proud lidí nás pomalu unáší, kolem Prašné brány, na Staroměstské náměstí. Útlý stromek s kometou na špičce svítí proti tmavému nebi, lidí je tu snad ještě víc. Ani tady si netroufneme mezi stánky. Adrenalinovým zážitkem je výměna baterií, moji strážci mě z obou stran chrání před ušlapáním :-). Vyměněno, vyfoceno, nahlídneme do kostela svatého Mikuláše a pokračujeme směrem k Vltavě.

U Rudolfina nám nad hlavou přelétají hejna ptáků; je to skoro jako z katastrofického filmu. Chvíli se zastavíme na nábřeží s vyhlídkou na Karlův most a Pražský hrad. Hladina Vltavy se temně leskne, tu a tam projede modře osvětlený parník. Je čas k návratu; vybíráme si trasu, kde není tolik lidí. Na Havelském trhu už někteří stánkaři balí.

V průjezdu kousek od auta si koupíme velikou pizzu a v autě se o ni podělíme, však si ji po takové procházce rozhodně zasloužíme. Počasí vyšlo dokonale, nezebou nás ruce, nohy, tlapky ani ploutve, a to přitom bylo jasno.
Před Mladou Boleslaví znovu vjíždíme do inverzní řídké mlhy.Adventní koncert v Jenišovicích

Sobota 17.12.2016

O koncertu jsem se dozvěděla někdy začátkem listopadu na srazu spolužáků ze střední školy. Spolužačka Eva zpívá ve sboru a přesně věděla, kdy budou zpívat v Jenišovicích v kostele. Tenhle den v Jenišovicích budeme, rozhodně si to nechci nechat ujít; navíc je to skvělá příležitost k návštěvě kostela. Katolický kostel v Jenišovicích se totiž v průběhu roku vůbec nevyužívá, pro veřejnost je otevřen jen výjimečně.
Naši domácí zvěř na takovouto akci jen těžko dostanu, naštěstí mě s sebou vezmou beruška s tygříkem; prostě taková dámská jízda :-). Vybavíme se teplým oblečením a navečer před pátou vyrazíme. Kostel se postupně zaplňuje až do posledního volného místečka. Vystupovat bude smíšený pěvecký sbor z Turnova Musica Fortuna a čeká nás víc než hodina poslechu vánočně laděných písní, tradičních i novodobých. Fotit bleskem si netroufnu, fotky tedy nic moc, ale pro dokreslení vánoční atmosféry snad stačí.

V kostele je skvělá akustika; celý koncert si užívám, je to správný mix známých skladeb i několika pro mě dosud neznámých, ale všechny jsou líbivé a melodické. Vystoupení je doplněno i dvěma čtenými vstupy, takové adventní zamyšlení.
Sbor je zajímavé při zpěvu i sledovat: na všech je vidět radost, se kterou zpívají a kterou se snaží předávat lidem dál. Přitom nevadí, že v kostele je fakt zima a někde venku je svět, který pořád někam spěchá. Stačí se zastavit a užít si společné chvíle.
Byla to nádhera... díky Evo za úžasný zážitek!
Kousek té radosti si pak každý z nás odnáší s sebou domů.Vánoční Mladá Boleslav

Středa 21.12.2016

Mám jednu z posledních příležitostí vyfotit si vánočně vyzdobenou Mladou Boleslav. Výzdoba je opravdu rozsáhlá. Kruhový objezd v centru města se přeměnil na veliký adventní věnec, ve směru na Staroměstské náměstí jsou všechny stromy ozdobeny svítícími řetězy. Skupiny stromů vypadají jako světelný les. Na náměstí je nepřehlédnutelná světelná řeka a u ní svítící rodinka ledních medvědů. Osvětlená je i radniční věž a pod štíhlým vánočním stromem nechybí betlém. Je sotva jeden stupeň pod nulou, ale ruce mi neskutečně mrznou, to je nevýhoda zimního focení. Pro mě byl dnes letos poslední pracovní den; teď už jsou Vánoce doslova na dosah.Zámek Mnichovo Hradiště

Středa 28.12.2016

Je dva dny po Vánocích; den jako stvořený pro návštěvy, stejně tak jako pro odpolední procházku. Poprvé venku vyzkouším vánoční dárek. On to vlastně není dárek, ale pod stromkem byl. Nikon D5500.
Jdeme k hradišťskému zámku a užívám si focení v rámci testování.

Ještě vyfotit zámek z druhé strany, ze silnice od Kláštera. Pak mírné zdržení v obchodě; mezitím se venku začíná šeřit – aspoň si vyfotím rozsvícený vánoční stromek na náměstí.