Srpen 2008




Jenišovice (u Chrudimi)

Čtvrtek 21.08.2008

Podle předpovědi počasí je to jeden z posledních ryze letních dnů, naplánovali jsme výlet autem do východních Čech. Naším prvním cílem je obec Jenišovice u Chrudimi.
Kilometry rychle ubíhají, provoz není nijak silný a docela se nám daří vyhýbat objížďkám. Jedna zvláštnost (tedy alespoň pro mě): na přejezdu u Radhoště si to kolem nás prosvištělo pendolino :-). Za pár minut už přijíždíme do Jenišovic. Zaparkujeme na návsi a následuje pěší procházka po obci, obhlídka kostela a rozhovor s jedním milým místním člověkem (bývalým pošmistrem), od kterého jsem se dozvěděla zajímavé informace. Třeba to, že kostel je v noci nasvícený – to musí být nádhera! A také to, že v obci nemají školu a děti dojíždějí do nedaleké Luže.

Kostel je opravdu vidět z daleka, obzvlášť ze směru od obce Luže. Sem také vede naše další cesta. Již zdaleka vidíme nepřehlédnutelnou dominantu – raně barokní poutní kostel Panny Marie na Chlumku; projíždíme kolem původně gotického chrámu sv. Bartoloměje a za pár minut přijíždíme do obce Košumberk, nad níž se tyčí rozvaliny stejnojmenného hradu.


Košumberk

Čtvrtek 21.08.2008

Parkujeme v areálu bývalého pivovaru Košumberk. Budovy po rekonstrukci vypadají moc hezky, všude spousta květin, prostě nádhera!

Jen kousek cesty do mírného kopce a už šplháme po kamenném schodišti vedoucím k nejvyšším místům zříceniny, odkud je překrásný rozhled do kraje.
Košumberk patří k těm hradům, kde se zachovaly sice jen rozvaliny, ale tyto objekty i tak působí monumentálním dojmem. K tomu ještě překrásný rozhled do okolí a když vyjde počasí jako dneska, nemá to chybu...

Na jedné ze zachovalých zdí se zdržují čápi. Hnízdo mají na vysokém komíně pivovaru a v celém okolí hradu i pivovaru se rozléhá všudypřítomný klapot jejich zobáků.


Nové Hrady

Čtvrtek 21.08.2008

Jen několik kilometrů od Luže leží Nové Hrady. Parkujeme na odstavné ploše u kostela, procházíme obcí a za rybníkem se otvírá pohled na zámek. Už takhle zdálky vypadá – díky své meruňkové barvě – docela neobyčejně. Je to rokoková stavba ve stylu francouzských letních sídel.

Sotva projdeme vstupní branou, jsme okouzleni: rekonstruované, novotou zářící budovy, upravené plochy francouzské zahrady v části osázené květinovými ornamenty, cesty vzorně vysypané drobným štěrkem; všechno promyšlené a propracované do posledního detailu.

Po stranách zámecké zahrady jsou bývalé správní budovy, nyní slouží jako zámecká restaurace a kavárna (navštívili jsme restauraci – skvělé prostředí, skvělé jídlo, velmi přijatelné ceny :-)).

Celý areál je docela rozsáhlý a na každém kroku je jasně vidět péče a um lidí, kteří toto místo řídí a udržují. Něco takového se hned tak nevidí; přijde mi to jako v pohádce...
Zámecký park se vzrostlými stromy je teprve na počátku rekonstrukce – zřetelně je vidět rozdíl, kolik zbývá do takové podoby, v jakém je zámek a zahrada. Za hlavní budovou zámku se nachází soukromá okrasná zeleninová zahrada.

Neodmyslitelné štěrkové cestičky nás přivádějí k velké budově – původně to byl barokní špýchar, teď je tu nově zřízené První české muzeum cyklistiky; v útulných a dřevem vonících prostorách obdivujeme zajímavé exponáty. Nejstarší z roku 1815...

Ještě krátká procházka po horní zámecké zahradě – na protější stráni vidíme stádo daňků – i to patří k zámeckému areálu. Procházíme přírodním amfiteátrem v blízkosti zahradního altánku. Všechno opravené, udržované a krásné. Na zpáteční cestě ke vstupní bráně vidíme další budovy, které jsou v dezolátním stavu a čekají na rekonstrukci. Správně jsme odhadli, že zde původně hospodařilo bývalé JZD :-(.

Rekonstruovat takovýhle areál je zajisté náročné finančně i odborně. Poté, co jsem si na internetu přečetla další informace (mimochodem, mají hezké webové stránky zámek Nové Hrady), ještě víc oceňuji výsledek tohoto snažení.

Dnešní výlet (i když bez králíka i bez tučňáka) byl jednoznačně špičkový! Krásné počasí i krásné objekty k focení – dokonce tolik, že mi nezbylo ani jedno jediné volné místečko na kartě :-).